Badania naukowe pokazują, że około 80 % ludności świata przynajmniej raz w życiu doświadczy bólu kręgosłupa. U około 80-90% osób objawy miną w ciągu 4-6 tygodni. U pozostałych 10 – 20 % dolegliwości przejdą w fazę przewlekłą.
Jakie są przyczyny bólu lędźwi?
Ostry ból kręgosłupa lędźwiowego może mieć kilka przyczyn:- Wzmożone napięcie mięśnia;
- Zablokowanie stawu międzykręgowego;
- Przepuklina krążka międzykręgowego;
- Zapalenie korzenia nerwowego;
- Niestabilność w segmencie kręgosłupa, ześlizg w segmencie.
Objawy bólu kręgosłupa lędźwiowego
Ból w lędźwiach może dawać nieco inne objawy w zależności od rodzaju schorzenia. Do głównych symptomów, które występują w czasie dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego, zaliczyć należy:- mrowienie i drętwienie ciała,
- ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg,
- silne napięcie mięśni przykręgosłupowych,
- niedowład niektórych mięśni.
Ćwiczenia na ból kręgosłupa w okolicach lędźwi
W przypadku gdy ból kręgosłupa lędźwiowego pojawia się centralnie lub rozlewa się na obie strony pojawia się pytanie – Co poradzić na ból kręgosłupa lędźwiowego? Zalecamy wykonać następujące czynności … Po pierwsze, bezwzględnie zabezpieczyć kręgosłup przed dalszym jego uszkodzeniem. Najbezpieczniejszą metodą jest przyjęcie tzw pozycji “krzesełkowej”: Na czym ona polega ?? 1. Przyjmij pozycję leżącą 2. Podudzia ułóż na stołku lub kanapie 3. Biodra i kolana ugnij pod kątem 90° (rys. po prawej) OK … leżymy, ból trochę odszedł i co teraz ? Wydawałoby się, że nie ma prostszej czynności niż wstanie, ale uwierzcie, że gdy boli nas kręgosłup wstawanie z łóżka staje się kłopotem. Więc jak to zrobić prawidłowo?- Leżąc na plecach ugnij nogi w kolanach (Jeśli ból jest jednostronny, to nogę po bolesnej stronie)
- Złóż ręce na klatce piersiowej
- Obróć całe ciało na bok w jednym segmencie (Jeśli ból jest jednostronny, w kierunku strony bezbolesnej)
- Ugnij kolana i biodra do kąta 90°
- Opuść podudzia poza stół i unieś się na rękach do pozycji siedzącej zachowując prosty kręgosłup.