fbpx

Zmiany zwyrodnieniowe stawów – jak uniknąć operacji?

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów to przypadłość stawów maziowych ujawniająca się najczęściej u osób powyżej 65 roku życia. Dotyka ona
najczęściej stawów kolanowych, biodrowych oraz pierwszego staw śródstopno-paliczkowego, jednak nie jest wykluczone zajęcie innych stawów.

Warto wspomnieć, że ujawnienie się objawów w stawach barkowych, nadgarstkowych lub też skokowych nie jest charakterystyczne dla opisywanej jednostki chorobowej i najczęściej wiążą się z wcześniejszymi urazami struktur, które spowodowały powstanie zmian. Mimo, że objawy choroby zwyrodnieniowej stawów mogą pojawić w wielu stawach, najczęstszą spotykaną formą jest zajęcie jednego lub dwóch stawów.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Istnieją 3 główne objawy Choroby zwyrodnieniowej stawów:ogniska bolu przy zwyrodnieniu stawow

  • Ból

  • Sztywność poranna

  • Zesztywnienie stawu po dłuższym bezruchu.

Pozostałe objawy to:

  • Ucieplenie stawu

  • Narastające ograniczenia ruchomości stawów

  • Krepitacje – odczuwalne trzeszczenie w stawie

  • Obrzęk stawu / Wysięk

  • Poszerzenie zarysu stawu

Co jest przyczyną bólu?

Przez długi czas uważano, że przyczyną bólu na podłożu zwyrodnieniowym jest uszkodzenie chrząstki szklistej. Obecnie uważa się, że choroba choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowegodotyczy wszystkich struktur stawowych tj. więzadeł, torebki stawowej, błony maziowej, chrząstki szklistej, mięśni wokół stawowych oraz kości.

Jak sobie radzić z bólem stawów?

Jak wspomniano zmiany zwyrodnieniowe dotyczą całego stawu i wszystkich tkanek wokół stawowych. Z tego też powodu leczenie choroby powinno być prowadzone wielokierunkowo.

Pierwszym wyborem leczenia zmian powinna być fizjoterapia ukierunkowana na zajęte struktury stawowe. Najważniejsze elementy dla poprawy funkcjonowania stawu i działania przeciwbólowego są:

Często, w wyniku pojawienia się choroby zwyrodnieniowej stawów w końcowym jej stadium niezbędna jest wymiana stawu. Warto jednak pamiętać, że im później dojdzie do wymiany stawu, zmniejsza się ryzyko ponownej wymiany protezy na skutek zużycia. Dlatego też jeżeli chodzi o zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych, zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa ( jak również zmian w innych stawach) wyborem pierwszego leczenia powinna być odpowiednio dobrana rehabilitacja.

Z naszego doświadczenia, osoby o dużych zmianach zwyrodnieniowych korzystające z prawidłowo dobranej rehabilitacji mogą uniknąć zabiegu operacyjnego przez około 2 -3 lat.

Zachęcamy dlatego osoby cierpiące na długotrwałe bóle do skorzystania z zabiegów w naszym gabinecie.

Opracował

Mgr Wojciech Szreder

Rehab - Twoje Centrum Rehabilitacji - Gdańsk

REHAB Gdańsk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny: 507 599 716.