fbpx

Osocze Bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich plasma)

Osocze Bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich plasma)

Podanie Osocza bogatopłytkowego zwanego również PRP (od angielskiej nazwy Platelet Rich plasma) polega na podaniu pacjentowi jego własnych komórek krwi w celu przyspieszenia lub wzbudzenia procesów naprawczych po urazie.

Co to jest Osocze wysoko płytkowe / PRP ?

Osocze wykorzystywane do zabiegu składa się z dwóch głównych składników tj. Surowicy oraz płytek krwi. Surowica to płynna część opisywanej substancji, natomiast płytki krwi to komórki biorące udział w hamowaniu krwawienia w pierwszym etapie po uszkodzeniu tkanki (poprzez wytworzenie skrzepu krwi). Komórki te posiadają również inne niezwykle ważne funkcje, które wykorzystuje się przy podawaniu PRP w miejsce uszkodzenia. Są nimi m.in zdolność wytwarzania czynników wzrostu stymulujące uszkodzone tkanki do regeneracji lub leczenia w uszkodzonej tkance.Czytaj dalej

Dieta przeciwzapalna jadłospis

Dieta przeciwzapalna jako wsparcie rehabilitacji

Dolegliwościom, z którymi pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeuty, często towarzyszą stany zapalne, które mają na celu obronę organizmu przed szkodliwymi czynnikami egzogennymi lub endogennymi. Proces zapalny powinien doprowadzić do usunięcia czynnika chorobotwórczego i pozwolić na powrót tkanki do stanu fizjologicznego. Jednak jeśli procesy zapalne toczące się w organizmie trwają zbyt długo, mogą powodować przewlekłe choroby.
Czytaj dalej

ZMIANY ZWYRODNIENIOWE STAWÓW

   Choroba zwyrodnieniowa stawów to przypadłość stawów maziowych ujawniająca się najczęściej u osób powyżej 65 roku życia. Dotyka ona Zrzut ekranu 2019-12-20 o 00.00.11najczęściej stawów kolanowych, biodrowych oraz pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, jednak nie jest wykluczone zajęcie innych stawów. Warto wspomnieć, że ujawnienie się objawów w stawach barkowych, nadgarstkowych lub też skokowych nie jest charakterystyczne dla opisywanej jednostki chorobowej i najczęściej wiążą się z wcześniejszymi urazami struktur, które spowodowały powstanie zmian tzw pourazowe zwyrodnienie stawowe. Mimo, że objawy choroby zwyrodnieniowej stawów mogą pojawić w wielu stawach, najczęstszą spotykaną formą jest zajęcie jednego lub dwóch stawów.

Istnieją 3 główne objawy Choroby zwyrodnieniowej stawów:

Czytaj dalej

obolaly lokiec

Łokieć tenisisty – czym jest i jak go leczyć?

Czym jest łokieć tenisisty?

Łokciem tenisisty nazywamy schorzenie mięśni prostowników nadgarstka w miejscu ich przyczepu na nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Nie można jednak myśleć, że ta przypadłość dotyczy tylko osób grających w tenisa. Dolegliwości pojawiają się po powtarzających się ruchach zginania/ prostowania lub nawracania/ odwracania przedramienia oraz po przeciążeniu struktur.
Czytaj dalej

Osteopatia – krótka historia i filozofia

Rozpoczynając poszukiwania fizjoterapeutów którzy pomogą nam z problemem nas dotykającym coraz więcej możemy znaleźć informacji o OSTEOPATII. Wielu z nas się zatem zaczyna pytać “co to w ogóle jest Osteopatia”? Czy jest to pojęcie związane z chorobą kości ?

Czytaj dalej

Przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny: 507 599 716.