fbpx

Osteopatia – krótka historia i filozofia

Rozpoczynając poszukiwania fizjoterapeutów którzy pomogą nam z problemem nas dotykającym coraz więcej możemy znaleźć informacji o OSTEOPATII. Wielu z nas się zatem zaczyna pytać “co to w ogóle jest Osteopatia”? Czy jest to pojęcie związane z chorobą kości ?

Czytaj dalej

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego ACL – objawy, leczenie i rehabilitacja

Tym razem zajmiemy się zagadnieniem związanym z uszkodzeniem aparatu więzadłowego stawu kolanowego a dokładniej uszkodzeniem więzadła krzyżowego przedniego .

W stanach zjednoczonych na skutek urazów kolana wykonuje się około 120 tys. rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego rocznie. Droga którą osoba musi przejść od urazu więzadła poprzez operację i rehabilitację przed i pooperacyjną jest długa, jednak gwarantuje powrót do pełnej sprawności. Powrót do pełnej sprawności od urazu zajmuje do 12 miesięcy.

Zacznijmy od początku …

Czytaj dalej

Jakie ćwiczenia na rwę kulszową?

W poprzednim wpisie mówiliśmy o bólu kręgosłupa lędźwiowego bez promieniowania do kończyny dolnej. Teraz spróbujemy poradzić sobie z bólem kręgosłupa lędźwiowego jednostronnego, promieniującego do kończyny dolnej.

Dlaczego nas boli?
Ból promieniujący do kończyny dolnej może wskazywać na stan zapalny w korzeniu nerwowym. W wyniku obrzęku korzenia nerwowego dochodzi do jego ucisku w otworze międzykręgowym co w konsekwencji prowadzi do niedokrwienia i wystąpienia bólu (mechanizm mocno uproszczony 😉 ).

Czytaj dalej

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

Badania naukowe pokazują, że około 80 % ludności świata przynajmniej raz w życiu doświadczy bólu kręgosłupa. U około 80-90% osób objawy miną w ciągu 4-6 tygodni. U pozostałych 10 – 20 % dolegliwości przejdą w fazę przewlekłą.
Ostry ból kręgosłupa lędźwiowego może mieć kilka przyczyn:

  • Wzmożone napięcie mięśnia
  • Zablokowanie stawu międzykręgowego
  • Przepuklina krążka międzykręgowego
  • Zapalenie korzenia nerwowego
  • Niestabilność w segmencie kręgosłupaZeślizg w segmenciećwiczenie pomagające uśmierzyć ból kręgosłupa lędźwiowego

 

W przypadku gdy ból kręgosłupa lędźwiowego pojawia się centralnie lub rozlewa się na obie strony zalecamy wykonać następujące czynności …

Po pierwsze, bezwzględnie zabezpieczyć kręgosłup przed dalszym jego uszkodzeniem. Najbezpieczniejszą metodą jest przyjęcie tzw pozycji “krzesełkowej”:
Na czym ona polega ??
1. Przyjmij pozycję leżącą
2. Podudzia ułóż na stołku lub kanapie
3. Biodra i kolana ugnij pod kątem 90° (rys. po prawej)

Czytaj dalej

Przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny: 507 599 716.