BÓL KOLANA – USZKODZENIE ŁĄKOTKI PRZYŚRODKOWEJ I ŁĄKOTKI BOCZNEJ

Wraz ze zwiększającą się liczbą osób uprawiających różnego rodzaju dyscypliny sportowe, zwiększa się liczba osób potrzebujących pomocy z powodu bólu stawu kolanowego. Ból stawu kolanowego może być spowodowany wieloma dolegliwościami m.in:

 • Chondromelacja rzepkiknee-pain-acupuncture
 • Boczne przyparcie rzepki
 • Uraz aparatu więzadłowego w stawie kolanowym
 • Wolne ciało w stawie
 • Choroby układowe typu reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), Choroba zwyrodnieniowa stawów.
 • Problemy z kręgosłupem lędźwiowym
 • Problemy z stawem biodrowym ( Jest to spowodowane wspólnym unerwieniem stawu kolanowego i biodrowego z nerwu zasłonowego)
 • Uraz stawu kolanowego który doprowadził do ograniczenia zakresu ruchomościoraz uszkodzenie łąkotek.

Ostatnim tematem zajmiemy się poniżej.

CO TO SĄ ŁĄKOTKI?

Łąkotki są to łącznotkankowe struktury dzielące częściowo jamę stawu kolanowego. W stawie kolanowym znajdują się dwie łąkotki – boczna i przyśrodkową.

Główną funkcją łąkotek jest rozpraszanie

sił działających na powierzchnie stawu kolanowego oraz zmniejszanie tarcia pomiędzy nimi.

MECHANIZM URAZUa

Podobnie jak w przypadku uszkodzenia więzadła ACL (patrz artykuł dotyczący uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego), urazy łąkotek też powstają na skutek dużych sił skręcających. Innymi czynnikami prowadzącymi do uszkodzenia mogą być to urazy związane z dużym przeprostem lub zgięciem stawu kolanowego.

Urazy pionowe często dotyczą przedniego rogu łąkotek. Urazy te często powstają w skutek urazu sportowego. Urazy tylnego rogu łąkotki powstają natomiast częściej na skutek zmian degeneracyjnych w łąkotkach.

RODZAJE USZKODZENIA ŁĄKOTEK

 • Podłużne – może progresować do uszkodzenia typu rączki od wiadra
 • Poprzeczne – może progresować do uszkodzenia typu papuzi dziób
 • Horyzontalne – może progresować do Uszkodzenie typu “Flap”Meniscal tears

   

*Opracował Mgr Wojciech Szreder

OBJAWY:

Uraz jest łatwo rozpoznać z uwagi na charakterystyczne umiejscowienie objawów bólowych tj. Przedniej części stawu kolanowego bocznie lub przyśrodkowo od więzadła rzepki. Objawy łąkotkowe to m.in:

 • Ból w trakcie obciążania kolana wraz z jednoczesnym skrętem (uszkodzenie pionowe)
 • Ból w trakcie zgięcia i wyprostu
 • W trakcie rotacji w stawie pojawia się trzask
 • Kolano może się blokować w zgięciu lub wyproście
 • Ból po tylnej stronie kolana (w przypadku uszkodzenia tylnego rogu – uszkodzenie horyzontalne)

DIAGNOZA

Aby postawić prawidłową diagnozę dotyczącą uszkodzenia łąkotki należy przeprowadzić diagnostykę kolana. Najlepsze efekty przynosi połączenie dwóch metod tj badań obrazowych oraz badania funkcjonalnego.Najpopularniejsze testy które wykonuje się dla zdiagnozowania problemów z łąkotkami to:

 • Test Mc Murray`a
 • Test Appleya
 • Test Steinmanna
 • Test Thessaly

Fizjoterapeuci w gabinecie REHAB Gdańsk posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności aby przeprowadzić takie badanie funkcjonalne.

OPERACJA CZY REHABILITACJA ??

Mitem jest, że każde uszkodzenie łąkotki jest wskazaniem do operacji. Oczywiście nie powinniśmy też być całkowicie przeciwni zabiegowi, jednak jeśli w kolanie nie ma długotrwałego bólu, kolano się często nie blokuje, brak stałego obrzęku, obecny jest pełen zakres ruchomości w stawie kolanowym jest możliwość usunięcia problemu przy pomocy rehabilitacji.

REHABILITACJA

Jeżeli chodzi o protokoły rehabilitacji po urazie łąkotki przyśrodkowej i łąkotki bocznej podobnie jak w przypadku uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego istnieje cała masa. W tej sekcji opiszę główne założenia rehabilitacji urazów łąkotek

Jak w większości urazów, głównym czynnikiem który skłania do przyjścia do fizjoterapeuty jest ból. I to będzie pierwszy objaw nad którym terapia powinna się skupić. W jaki sposób możemy wyeliminować ból? Otóż na podstawie badania funkcjonalnego jesteśmy w stanie dokładnie określić przyczyny problemu. Ból w przypadku problemu z łąkotką może być spowodowany:

 • Uszkodzeniem struktury łąkotki
 • Uszkodzeniem więzadła wieńcowego mocującego łąkotkę do kości piszczelowej
 • Zablokowanie ruchu łąkotki
 • Brak ruchu tkanek wokół łąkotki
 • Zbyt mało elastyczne mięśnie przyczepiające się do łąkotki

Po usunięciu bólu rozpoczynamy poprawę kontroli ruchowej w całym całej dolnej części ciała. Pozwoli to zapobiec nawrotom dolegliwości.

Podsumowując, uszkodzenia łąkotek mogą mieć przykre konsekwencje w postaci długotrwałego bólu oraz ograniczenia ruchomości. Jednak, przed podjęciem decyzji o operacji warto udać się do fizjoterapeuty specjalizującego się w urazach stawu kolanowego i spróbować doprowadzić kolano do pełnej sprawności za pomocą nieinwazyjnych środków. Fizjoterapeuci w  mają duże doświadczenie w pracy z tego typu schorzeniami, co w znacznym stopniu zwiększa szanse na sukces rehabilitacyjny i powrót do ulubionych sportów.

                                                                                                                                                                            Opracował

Mgr Wojciech SzrederRehab - Twoje Centrum Rehabilitacji - Gdańsk

USZKODZENIE WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO PRZEDNIEGO – OBJAWY, LECZENIE, REHABILITACJA

Tym razem zajmiemy się zagadnieniem związanym z uszkodzeniem aparatu więzadłowego stawu kolanowego a dokładniej uszkodzeniem więzadła krzyżowego przedniego .

W stanach zjednoczonych na skutek urazów kolana wykonuje się około 120 tys. rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego rocznie. Droga którą osoba musi przejść od urazu więzadła poprzez operację i rehabilitację przed i pooperacyjną jest długa, jednak gwarantuje powrót do pełnej sprawności. Powrót do pełnej sprawności od urazu zajmuje do 12 miesięcy.

Zacznijmy od początku …

Czytaj dalej

RWA KULSZOWA

W poprzednim wpisie mówiliśmy o bólu kręgosłupa lędźwiowego bez promieniowania do kończyny dolnej. Teraz spróbujemy poradzić sobie z bólem kręgosłupa lędźwiowego jednostronnego, promieniującego do kończyny dolnej.

Dlaczego nas boli?
Ból promieniujący do kończyny dolnej może wskazywać na stan zapalny w korzeniu nerwowym. W wyniku obrzęku korzenia nerwowego dochodzi do jego ucisku w otworze międzykręgowym co w konsekwencji prowadzi do niedokrwienia i wystąpienia bólu (mechanizm mocno uproszczony 😉 ).

Czytaj dalej

Ból kręgosłupa lędźwiowego – Co robić ??

Badania naukowe pokazują, że około 80 % ludności świata przynajmniej raz w życiu doświadczy bólu kręgosłupa. U około 80-90% osób objawy miną w ciągu 4-6 tygodni. U pozostałych 10 – 20 % dolegliwości przejdą w fazę przewlekłą.
Ostry ból kręgosłupa lędźwiowego może mieć kilka przyczyn:

 • Wzmożone napięcie mięśnia
 • Zablokowanie stawu międzykręgowego
 • Przepuklina krążka międzykręgowego
 • Zapalenie korzenia nerwowego
 • Niestabilność w segmencie kręgosłupaZeślizg w segmenciepoz

 

W przypadku gdy ból kręgosłupa lędźwiowego pojawia się centralnie lub rozlewa się na obie strony zalecamy wykonać następujące czynności …

Po pierwsze, bezwzględnie zabezpieczyć kręgosłup przed dalszym jego uszkodzeniem. Najbezpieczniejszą metodą jest przyjęcie tzw pozycji “krzesełkowej”:
Na czym ona polega ??
1. Przyjmij pozycję leżącą
2. Podudzia ułóż na stołku lub kanapie
3. Biodra i kolana ugnij pod kątem 90° (rys. po prawej)

Czytaj dalej

CHÓD O KULACH – Nasze wskazówki

 

Każdy kogo czeka zabieg operacyjny w w obszarze kończyn dolnych będzie musiał się zmierzyć z kulami. Dla części z pacjentów okazuje się to duży problem i i zadają sobie pytanie "jak ja sobie poradzę z chodem o kulach i jak to robić?".

Czytaj dalej

Co znajdziesz na blogu ?

Na blogu znajdziesz informacje dotyczące:

Prawidłowego procesu rehabilitacji po różnych urazach i operacjach ortopedycznych jak i neurologicznych.
Powiemy co zrobić w przypadku urazów mięśni, więzadeł i innych tkanek
Opowiemy co możesz zrobić w momencie pojawienia się bólu spowodowanego rwą kulszową, rwą barkową, ostrym bólem kręgosłupa, bólem w okolicy stawu
Podamy czego bezwzględnie należy unikać w trakcie rehabilitacji po urazach i operacjach
Gdzie udać się w przypadku wątpliwości dotyczących stanu zdrowia.
I wiele innych ciekawych informacji …

sala3-1600x715

Przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny: 507 599 716.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress