fbpx

Zabieg polega na usunięciu szwów pooperacyjnych po zabiegu operacyjnym. Procedura jest bezbolesna i bezpieczna.
Szwy powinny zostać usunięte zgodnie z zaleceniem lekarza. Zwykle wyciąga się je po ok. 5 -14 dniach od ich założenia, w zależności od miejsca w którym zostały one założone. Usunięcie szwów w odpowiednim czasie, zmniejsza ryzyko powstania blizn po ranie, powstania infekcji oraz innych niepożądanych reakcji tkanki.

Dlaczego trzeba czekać 5- 14 dni na zdjęcie szwów?
Obserwacje pokazują że w tym czasie tkanka uzyskuje około 8 % oczekiwanej elastyczności. Pozwala to na ściągnięcie szwów bez większego ryzyka powstania powikłań. Ważne, aby wspomnieć tu, że zbyt szybkie usunięcie szwów może prowadzić do rozejścia się rany lub przerostu blizny.

Kiedy ściągnąć szwy?

W praktyce stosuje się zasadę, która mówi, że im tkanka bardziej narażona jest na wystąpienie napięcia, tym dłużej szwy powinny zostać. Poniżej przedstawiamy przybliżone czasy usuwania szwów w odniesieniu do okolicy ciała:
Twarz → 5-7 dni
Okolica Szyji → 7 dni
Na głowie → 10 dni
Na tułowiu i kończynie górnej → 10-14 dni
Na kończynie dolnej → 14-21 dni.
Szwy w okolicy ran poddawanych większym napięciom mogą być trzymane jeszcze dłużej. Jak już wspomniano, decyzja zawsze należy do lekarza prowadzącego leczenie.

W odniesieniu do szwów wewnątrz tkanki, są one rozpuszczalne i nie ma potrzeby ich usuwania.

Usunięcie szwów
Prawidłowe usunięcie szwów jest istotnym elementem prawidłowego gojenia się rany. Procedura polega na uniesieniu szczypcami szwu, a następnie przecięcia szwu przy pomocy skalpela lub nożyczek chirurgicznych. Po przecięciu, należy pociągnąć za szew od strony węzła w kierunku rany, tak aby usunąć cały materiał (ważne, aby nie ciągnąć w stronę przeciwną do rany, ponieważ może to doprowadzić do jej rozejścia). Po wykonaniu procedury, lekarz nakleja plaster z opatrunkiem w zabezpieczenia świeżej blizny.

Powyższy opis usuwania szwów jest uproszczony. Zabieg powinien wykonać specjalista, mający doświadczenie. W gabinecie REHAB Gdańsk, znajdziecie państwo profesjonalną pomoc lekarza Ortopedy, który wykona zabieg szybko, bezpiecznie i bezboleśnie

Konsultacja ortopedyczna w celu założenia gipsu

Przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny: 507 599 716.