Terapia stawów skroniowo żuchwowych - TMJ
Czym jest staw skroniowo-żuchwowy?
Staw skroniowo żuchwowy jest bardzo złożonym i ciekawym stawem w organizmie ludzkim. Jest stawem zawiasowo-posuwistym, co oznacza że zachodzą w nim zarówno ruchy zawiasowe, jak i translatoryczne (poprzeczne). Jest niezwykle ważny, gdyż pełni on szereg funkcji koniecznych do życia (rozdrabniania i spożywania pokarmów, połykania), ale również życia w społeczeństwie poprzez umożliwienie artykulacji dźwięków, czy wyrażania emocji.
Jakie są objawy dysfunkcji SSŻ stawu skroniowo żuchwowego?
Objawy dysfunkcji w obrębie narządu żucia często nie są oczywiste i trudne do zdiagnozowania, o ile dotyczą samego stawu i mogą charakteryzować się bólem lub wrażeniem „klikania” w jego okolicy, problemy otwieraniem, zamykaniem ust, o tyle do mniej specyficznych dolegliwości należą:
– Bóle głowy
– Szumy uszne
– Wrażenie zatykania uszu, problem z wyrównaniem ciśnienia
– Bóle zębów
– Częste ubytki i ścieranie powierzchni zębowych
– Bóle szyi
– Dyskomfort/ból podczas gryzienia i/lub mówienia
Jakie są przyczyny powstawania problemów układu ruchu narządu żucia (stomatognatycznego)?
Przyczyny w jego obrębie możemy podzielić na:
– Urazy w obrębie twarzoczaszki
– Problemy zwarciowe (czyli zgryz) wynikające z ubytków zębowych, rozwoju narządu żucia, czy korekcji lub prac ortodontycznych lub stomatologicznych (samo utrzymywanie dużego otwarcia podczas prac stomatologicznych może prowadzić do powstawania dysfunkcji)
– Stres, zaciskanie zębów
– Zgrzytanie nocne (tzw. Bruksizm)
– Złe nawyki – jak np. Częste żucie gumy
Jak leczyć problemy SSŻ stawu skroniowo żuchwowego?
Problemy w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych wymagają odpowiedniego i profesjonalnego podejścia. W zależności od prezentowanych objawów mogą wymagać interdyscyplinarnej diagnostyki, by wykluczyć lub potwierdzić przyczyny neurologiczne, laryngologiczne, ortodontyczne, stomatologiczne lub psychologiczne, co należy uwzględnić także w programie leczenia.
Od strony funkcjonalnej, czyli związanej z układem ruchu narządu żucia pomóc może wykwalifikowany fizjoterapeuta/terapeuta manualny, który ukończył specjalistyczne kursy. Jego zadaniem jest właściwe zdiagnozowanie źródła i złagodzenie objawów przez techniki mięśniowe, stawowe (również wewnątrz jamy ustnej) i dobrane indywidualnie ćwiczenia utrwalające efekt terapeutyczny.
Często zadawane pytania
Czy jeśli mam aparat ortodontyczny to jest sens by chodzić do fizjoterapeuty?
Tak, z korekcją ortodontyczną mogą się wiązać dolegliwości, które mogą, ale nie muszą przejść samoistnie. Terapeuta, pomoże złagodzić objawy i nauczy jak mieć nad nimi chociaż częściową kontrolę.
Jak się przygotować do wizyty?
Bezpośrednio przed wizytą warto zadbać o właściwą higienizację jamy ustnej, zabranie ze sobą dokumentacji medycznej i wyników badań z opisami (jeśli takowe się posiada), oraz stroju i btw na zmianę (techniki manualne, są wykonywane w dużej mierze na stole do terapii manualnej w pozycji leżącej).
Jak szybko uzyskam poprawę moich dolegliwości?
Poprawę powinni Państwo odczuć najpóźniej po pierwszych trzech wizytach, ale wszystko zależy od specyfiki problemu i zaangażowania pacjenta w proces terapeutyczny.