fbpx

Osocze Bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich plasma)

Podanie Osocza bogatopłytkowego zwanego również PRP (od angielskiej nazwy Platelet Rich plasma) polega na podaniu pacjentowi jego własnych komórek krwi w celu przyspieszenia lub wzbudzenia procesów naprawczych po urazie.

Co to jest Osocze wysoko płytkowe / PRP ?

Osocze wykorzystywane do zabiegu składa się z dwóch głównych składników tj. Surowicy oraz płytek krwi. Surowica to płynna część opisywanej substancji, natomiast płytki krwi to komórki biorące udział w hamowaniu krwawienia w pierwszym etapie po uszkodzeniu tkanki (poprzez wytworzenie skrzepu krwi). Komórki te posiadają również inne niezwykle ważne funkcje, które wykorzystuje się przy podawaniu PRP w miejsce uszkodzenia. Są nimi m.in zdolność wytwarzania czynników wzrostu stymulujące uszkodzone tkanki do regeneracji lub leczenia w uszkodzonej tkance.

Skąd bierze się osocze?

W celu wytworzenia PRP Lekarz pracujący w Centrum Medycznym REHAB Gdańsk pobiera od pacjenta próbkę krwi, a następnie umieszcza ją w wirówce. Maszyna dzięki dużej prędkości obrotowej doprowadza do oddzielenia się płytek krwi w osoczu od reszty jej komponentów. Po tym procesie Ortopeda ma możliwość pobrania osocza bogatego w płytki krwi i podanie jego pacjentowi.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego

Po uzyskaniu osocza wysoko płytkowego od pacjenta, substancja zostaje podana pacjentowi w miejsce uszkodzenia (np. Staw kolanowy lub ścięgno). Założeniem stosowania tej metody leczenia jest skoncentrowanie hormonów wzrostu w specyficznym obszarze który ma zostać poddany leczeniu. Mechanizm działania PRP nie jest do końca poznany. Badania pokazują, że koncentracja płytek krwi bogatych w czynniki wzrostu może stymulować procesy naprawcze, skracać czas gojenia uszkodzeń jak również zmniejszać ból.

Przykładowe zastosowanie:

Urazy więzadeł, ścięgien, mięśnie i stawów – Leczenie urazów takich jak :
• Łokieć tenisisty
• Łokieć golfisty
• Kolano skoczka
• Zapalenie ścięgna Achillesa
• Uszkodzenia stożka rotatorów w barku

może zająć długi czas. Zastosowanie PRP stymuluje procesy naprawcze oraz zmniejsza ból przyczyniając się do szybszego powrotu do pełnej sprawności.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów – wstępne badania wskazują, że osocze może wspomagać leczenie zmian zwyrodnieniowych i ich następstw w postaci bólu i sztywności. Mechanizm ten polega na redukcji stanu zapalnego.

Stany pooperacyjnePoczątkowo używano PRP w terapii pooperacyjnej w przypadkach leczenia żuchwy oraz chirurgi plastycznej. Obecnie, metodę rozszerzono i z dużym sukcesem stosuje się ją w terapii pooperacyjnej mięśni, więzadeł oraz ścięgien. W Centrum Medycznym REHAB Gdańsk stosujemy z dużym sukcesem osocze bogatopłytkowe w leczeniu wyżej wymienionych uszkodzeń. Terapia osoczem zyskuje coraz większe uznanie wśród ortopedów z uwagi na jego skuteczność oraz szerokie zastosowanie. Z punktu widzenia fizjoterapeutycznego stanowi świetne uzupełnienie procesu rehabilitacyjnego poprawiając efekty terapii, jak również umożliwiając pacjentom uniknąć zabiegów operacyjnych.

Opracował: Mgr Wojciech Szreder

Przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny: 507 599 716.