fbpx

Dagmara Czeran - ZnanyLekarz.pl

Terapia uroginekologiczna

Terapia indywidualna w oparciu o dokładną diagnostykę jest najważniejszą częścią pracy z pacjentką. Proces leczenia odbywa się dzięki zastosowaniu odpowiednich metod fizjoterapeutycznych.

W ich skład wchodzą:

 • terapia manualna (techniki mięśniowo – powięziowe oraz stawowe),

 • elementy masażu,

 • terapia dna miednicy,

 • ćwiczenia indywidualne w gabinecie oraz instruktaż ćwiczeń do wykonywania w domu,

 • techniki relaksacyjne.

W celu osiągnięcia najlepszych i przede wszystkim trwałych efektów istotna jest współpraca na linii pacjentka – fizjoterapeutka. Zabiegi odbywają się w przyjaznej atmosferze, a przy badaniach diagnostycznych i terapii zachowywana jest pełna intymność. Dzięki temu fizjoterapia uroginekologiczna przebiega sprawnie i z pełnym zadowoleniem oraz komfortem pacjentki.

rehabilitacja uroginekologiczna

kinesiotaping wspierający mięśnie dna miednicy

Jak przebiega konsultacja uroginekolologiczna?

Na pierwszej wizycie fizjoterapeutka przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką i analizuje występujące dolegliwości.

Po rozmowie, można przejść do kolejnego etapu – oceny postawy ciała. Jest to istotny element badania, który umożliwia całościowe spojrzenie na pacjentkę, ponieważ nie zawsze miejsce bolesne jest przyczyną problemu, a jedynie jego skutkiem.

Po ocenie postury następuje indywidualnie dobrane badanie funkcjonalne. W zależności od rodzaju dolegliwości i stanu pacjentki będzie się ono różnić.

Może obejmować:

 • badanie zakresów ruchu w stawach,
 • ocenę siły i długości mięśni,
 • analizę chodu,
 • funkcjonowanie układu nerwowego,
 • ocenę stanu kresy białej (w przypadku rozejścia mięśni prostych brzucha).

Istotnym elementem badania uroginekologicznego jest badanie wewnętrzne „per vaginam” (przez pochwę). Dzięki niemu możliwa jest ocena funkcjonowania mięśni dna miednicy. Jest to bezbolesne badanie wykonywane przy braku przeciwwskazań lekarskich i za zgodą pacjentki.

Po przeprowadzeniu diagnostyki możliwe jest opracowanie planu terapii i dobór odpowiednich metod pracy z pacjentką, np. terapii manualnej i ćwiczeń.

konsultacja uroginekologiczna

Rehabilitacja kobiet w ciąży

Rehabilitacja kobiet w ciąży obejmuje:

 • terapia manualna (techniki mięśniowo – powięziowe oraz stawowe),

 • elementy masażu,

 • terapia dna miednicy,

 • ćwiczenia indywidualne w gabinecie oraz instruktaż ćwiczeń do wykonywania w domu,

 • techniki relaksacyjne.

W celu osiągnięcia najlepszych i przede wszystkim trwałych efektów istotna jest współpraca na linii pacjentka – fizjoterapeutka. Zabiegi odbywają się w przyjaznej atmosferze, a przy badaniach diagnostycznych i terapii zachowywana jest pełna intymność.

W celu realizacji zabiegów wymagane jest zaświadczenie o braku przeciwskazań do rehabilitacji wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.

rehabilitacja kobiety w ciazy

Fizjoterapia kobiet w ciąży

Fizjoterapia kobiet w ciąży obejmuje:

 • terapia manualna (techniki mięśniowo – powięziowe oraz stawowe),

 • elementy masażu,

 • terapia dna miednicy,

 • ćwiczenia indywidualne w gabinecie oraz instruktaż ćwiczeń do wykonywania w domu,

 • techniki relaksacyjne.

W celu realizacji zabiegów wymagane jest zaświadczenie o braku przeciwskazań do fizjoterapii wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.

Kinesiotaping kobiet w ciąży i uroginekologiczny

Jesteś w ciąży lub po porodzie?

W takich przypadkach kinesiotaping może być uzupełnieniem terapii przyspieszającej powrót do formy i pozbycia się dolegliwości bólowych!

Na czym polega kinesiotaping?

Metoda ta została opracowana przez dra Kenzo Kase i ma na celu usprawnienie naturalnych procesów naprawczych organizmu poprzez zapewnienie wsparcia i stabilności mięśniom i stawom. Plastrowanie rehabilitacyjne nie ogranicza zakresów ruchu i może przedłużyć efekty pracy uzyskane w gabinecie fizjoterapeutycznym.

kinesiotaping uroginekologiczy po porodzie

Taping ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach fizjoterapii:

 • w ortopedii (np. uszkodzenie, osłabienie stawu),

 • w neurologii (nieprawidłowe napięcie mięśni),

 • w onkologii (aplikacje przeciwobrzękowe po usunięciu węzłów chłonnych),

 • w ginekologii (wsparcie brzucha w ciąży, aplikacje zabezpieczające w rozejściu mięśni prostych brzucha, wspomaganie organizmu w okresie połogu).

Przed przyklejeniem plastrów należy zbadać pacjenta tak, aby dobrać odpowiedni rodzaj aplikacji. Należy sprawdzić jaki jest rodzaj zaburzonej struktury (mięsień, staw, powięź,...) oraz ocenić czy nie ma przeciwwskazań do tego rodzaju metody.

kinesiotaping kobiety w ciazy

Najważniejszy elementy fizjoterapii uroginekologicznej

Jakie są istotne elementy terapii z perspektywy fizjoterapeutki uroginekologicznej:

1. Zaufanie – celem zarówno dla pacjentki, jak i terapeutki jest zmniejszenie dolegliwości i poprawa jakości życia. Opowiedz o swoich problemach, wątpliwościach i obawach – wspólnie dobierzemy najlepsze dla Ciebie metody pracy i ćwiczenia tak, aby osiągnąć postawione cele.

2. Szczerość – nie ukrywaj swoich dolegliwości, jestem tu dla Ciebie i chcę Tobie pomóc. Nie udało się poćwiczyć? Zrobiłaś coś czego nie powinnaś? Zdarza się 🙂 Powiedz mi o tym żebym wiedziała jak zmodyfikować terapię żeby była dla Ciebie komfortowa.

3. Zangażowanie – fizjoterapia jest specyficznym zawodem medycznym – nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego dlatego pacjent musi być czynnym uczestnikiem terapii i okazać chęć poprawy swojego stanu zdrowia.

4. Czas rozpoczęcia terapii – nie czekaj aż dolegliwości nasilą się i będą utrudniały codzienne funkcjonowanie. Wczesne wprowadzenie terapii zapobiegnie pogłębieniu problemu i może znacznie skrócić czas leczenia.

5. Cierpliwość – efekt terapii będzie najlepszy wtedy, gdy przejdzie się ją całą. Pewne dysfunkcje powstawały przez wiele lat i aby zredukować je potrzeba czasu. Redukcja bólu często jest wstępem do dalszego etapu fizjoterapii. Wymaga to cierpliwości i akceptacji. Ciesz się z małych zmian, zauważaj je, bądź dla siebie wyrozumiała.

CENNIK FIZJOTERAPII UROGINEKOLOGICZNEJ

ZabiegCena
Konsultacja uroginekologiczna160zł
Terapia uroginekologiczna160zł
Kinesiotaping w uroginekologii40zł
Fizjoterapia kobiet w ciąży160zł

 

Przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny: 507 599 716.